Návštěvu naší rychty můžete spojit i s návštěvou našeho města. Ať už se rozhodnete pro jednodenní nebo dvoudenní výlet, prodloužený víkend, či týdenní dovolenou. V Týně nad Vltavou si jistě každý vybere.
Týn nad Vltavou a okolí
Turistické památky
Dominantou města je kostel sv. Jakuba, nalézající se v centru města na náměstí Míru. Náměstí je vydlážděno starou původní dlažbou (kočičími hlavami) a leží v městské památkové zóně. Po jeho obvodu se nacházejí historické budovy – renesanční radnice, hotel Zlatá loď, dům U modré hvězdy, budova staré pošty, zámek (bývalé arcibiskupské sídlo). V zámeckém nádvoří sídlí Zámecké divadlo. V budově zámku je v současnosti umístěno nedávno zrekonstruované městské muzeum, ve kterém můžete kromě dalších zajímavostí shlédnout expozici vltavínů, vorařství a loutkařství. Pod náměstím se nalézají podzemní chodby, které jsou přístupné přímo z muzea. Vedle muzea je i městská galerie. Tady můžete na pravidelných výstavách shlédnout díla našich předních malířů a výtvarníků. Na otáčivém hledišti v Bedřichových sadech odehrává svá představení každé léto amaterský ochotnický spolek DS Vltavan. V Bedřichových sadech stával kdysi hrad. Hrad byl zničen za třicetileté války a dodnes se z něj zachoval pouze románský kamenný most přes původní hradní příkop. Na nedalekém hřbitově stojí kostelík sv. Víta se zajímavými architektonickými prvky. U stěny kostelíka je památník patriarchy českého loutkového divadla Matěje Kopeckého, který zemřel v nedalekých Kolodějích nad Lužnicí. Na hřbitově naleznete dále i hroby významných vltavotýnských osobností. Sportovně zaměření turisté mohou navštívit sportovní halu, využít U-rampu, plážové hřiště a od minulého léta máme v Týně nad Vltavou po několika letech i krásné nové koupaliště s různými atraktivními prvky. Zkrátka nepřijdou ani nejmenší návštěvníci. Pro ně je ve městě k dispozici několik dětských hřišť. Týn je propojen s některými jinými jihočeskými městy i sítí cyklostezek. Oba břehy Vltavy spojuje železný most z konce 19. století (technická památka). Most, dříve dřevěný, v Týně nad Vltavou býval po dlouhá staletí jediným mostem přes Vltavu mezi Českými Budějovicemi a Prahou.
Na nedalekém kopci Semenci stojí rozhledna (svého času nejmenší v republice) s výhledem na město a nedaleko rozhledny je Přírodovědné muzeum Semenec. V Týně nad Vltavou a jeho okolí si přijdou na své i rybáři, kteří si mohou zalovit i na nedaleké Hněvkovické přehradě.
V okolí Týna nad Vltavou můžete navštívit muzeum historických vozidel v Pořežanech (jeden ze zde vystavených kočárů si „zahrál“ i v pohádce Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna). Nedaleko Týna nad Vltavou se nachází lázeňské město Bechyně (na jeho prohlídku si vyhraďte alespoň jeden den). Uvedeme jen heslovitě některé zajímavosti – Bechyňská duha, zámek, první elektrická dráha – František Křižík, hasičské muzeum, muzeum turistiky, klášter a další. V Kolodějích nad Lužnicí otevřela společnost Mitrowitz loni poprvé v letní sezoně zámek, který postupně rekonstruuje. Kdo má rád pěší procházky, může se vydat na výlet do Židovy strouhy nebo přes Semenec k soutoku Lužnice a Vltavy. Při cestě směrem na Soběslav se nachází rašeliniště Borkovická blata a oko potěší i lidová architektura selského baroka, kterou najdete hned v několika obcích okolo Soběslavi (oblast pšeničných blat).
Turistické atrakce
Kdo má rád komedie Zdeňka Trošky, najde při procházce naším městem mnoho míst, známých z filmů Kameňák 1 – 3. Film se natáčel nejen v Týně, ale i v jeho okolí. Milovníci plavby po řece mohou splout Lužnici z Tábora až do Týna nebo se svézt parníkem po Vltavě včetně proplutí plavební komorou na přehradě Kořensko. A zájemcům o výrobu elektřiny z jádra doporučujeme návštěvu informačního centra na Jaderné elektrárně Temelín.
Turistické trasy a cyklotrasy
Vltavská cyklotrasa
Vydáte-li se po Vltavské cyklotrase směr České Budějovice, hned nad Hněvkovickou přehradou uvidíte chladící věže Jaderné elektrárny Temelín. V renesančním zámečku Vysoký Hrádek je umístěno informační centrum elektrárny, kde je možné načerpat informace o samotné elektrárně, principu štěpení jádra a výrobě elektrické energie. Od elektrárny pokračujte po cyklotrase 1095, dojedete k tvrzi Býšov a do vorařské obce Purkarec, kde nevynechejte znovu otevřenou „Síň voroplavby“. Nově vybudovaná cyklostezka vás z Purkarce povede kolem zříceniny Karlův Hrádek překrásným údolím Vltavy až k jednomu z nejhezčích zámků v České republice. Je to zámek v Hluboké nad Vltavou, tzv. „Perla jižních Čech“ který patří mezi dominanty Jihočeského kraje. Kdo má rád přírodu, může navštívit hlubockou ZOO a lovecký zámeček Ohrada. Za Hlubokou, v malé obci Bavorovice, je k vidění několik statků v selském baroku a podél řeky Vltavy už dojedete do centra jihočeské metropole Českých Budějovic.
Vydáte-li se po Vltavské cyklotrase směr Orlík nad Vltavou a Praha, uvidíte nedaleko od Týna nad Vltavou kopec Vysoký Kamýk s nově rekontruovanou rozhlednou. Z ní je při jasném počasí nádherný výhled na velkou část jižních Čech a Šumavy. V Albrechticích nad Vltavou navštivte unikátní hřbitov, na jehož zdech jsou freskové obrazy z 19. století. Zůstaneme-li u historie, nezapomeňte také navštívit hrad Zvíkov na soutoku Otavy a Vltavy a zámek Orlík, který byl navrácen rodu Schwarzenbergů (zámek je přístupný veřejnosti). Překrásný výhled na řeku Vltavu, jejíž tok je dnes spoután v těchto místech Orlickou přehradou, se vám naskytne z Podolského mostu a Zvíkovského mostu. Ve výšce 100 metrů nade dnem řeky se klene nejdelší obloukový most s horní mostovkou (bez táhla), Žďákovský most. Nenechte si ujít ani pohled z tohoto mostu.
Turistická trasa a cyklotrasa podél Lužnice
Turistická trasa podél Lužnice vede z centra Týna nad Vltavou přes rozhlednu Semenec k zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Odtud už vede podél Lužnice kolem ústí Židovy strouhy až do Bechyně. Z Bechyně do Tábora vede první elektrická dráha , která byla postavena již za Rakousko-Uherska. V letních měsících jsou zde pořádány nostalgické jízdy historickým elektrickým motoráčkem Elinkou. Z Bechyně pokračuje trasa údolím Lužnice kolem zříceniny hradu Dobronice a kolem Stádleckého řetězového mostu, který je technickou památkou. Řetězový most stával v obci Podolsko od roku 1848 až do výstavby Orlické přehrady. Před napuštěním přehrady byl rozebrán a po několika letech znovu postaven přes řeku Lužnici u obce Stádlec. Kolem zříceniny hradu Příběnice a geologické expozice, nazývané také jako Táborský Stonehenge, dojdete až do husitského města Tábor, jehož prohlídku určitě také nevynechejte.
Naučná stezka na Onen Svět
Naučná stezka na Onen Svět je se svými 66 km pravděpodobně nejdelší naučnou stezkou v České republice. Začíná v Týně nad Vltavou a kopíruje turistickou trasu podél Lužnice až ke Stádleckému řetězovému mostu. Zde se odpojuje a pokračuje přes Stádlec, Sepekov, Milevsko a Kovářov na rozhlednu na vrcholu Onen Svět. www.stezkanaonensvet.cz
Na kole do Písku
Cyklotrasa do Písku kopíruje Vltavskou cyklotrasu až do Albrechtic nad Vltavou, odtud už vede po cyklotrase 1015 přes Písecké hory až do Písku.
Podrobnější informace vám poskytne Infocentrum v Týně nad Vltavou.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Foto: František Hána, České cesty.eu